Ortodonti TedavisiOrtodonti tedavisinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini önlemek, tedavi etmek ve iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.


- Dişleri düzeltmek
- Kapanış bozukluklarını gidermek
- Boşlukların birleşmesi
- Diş ve dudakları hizalamak

ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN OLUŞUR?

- Kalıtsal etkenlere bağlı olarak
- Doğumsal anomaliler (dudak ve damak yarığı gibi)
- Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu gibi)
- Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre emzik emme gibi)
- Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi
- Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar

Gibi nedenlerle oluşmaktadır.ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Düzgün diş ve çeneler iyi yüz estetiğinin, güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Bu nedenle çene eklem bozuklukları, diş yapısı ve yüz bölgesindeki bozukluğu estetik açıdan toparlanması amacıyla tedavi edilmelidir. Aynı zamanda;

- Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilip, çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.
- Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.
- Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Çeşidine Göre Değişiyor Mu?

Ortodonti tedavileri, tek bir tedavi yöntemini kapsamaz. Yani hasta, ağzındaki ya da diş yapısındaki sorunlara göre ortodonti tedavisi görmektedir. Bu nedenle de ortodonti tedavisinin tek bir yöntemi yoktur. Örneğin hasta, dişlerindeki çapraşıklıklardan şikâyetçi ise, çeşitli diş teli çözümleri ile ortodonti tedavisi yapılabilmektedir. Bu teller sabit olabildiği gibi, sabit olmayan şekilde de uygulanabilir. Yine benzer şekilde, hastanın dişlerinin dökülmesi sonucu oluşan diş eksiklikleri, implant tedavi yöntemi ile giderilebilir. Bu tedavi yöntemi de bir çeşit ortodonti tedavisidir.

Ortodonti tedavisi, hastanın cinsiyetine, hastanın yaşına, hastanın ağız yapısına, hastanın şikâyetine ve ortodonti uzmanının tedavi programına bağlı olarak şekil alır. Yani, aynı ortodonti tedavisi uygulansa bile, koşullar farklı olduğunda ortodontinin yapılış şekli ve zamanı da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de, ortodonti nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak tedavi çeşidine ve koşullara göre değişkenlik gösteren bir takım unsurlardan bahsedilebilir.

Sonuç olarak, ortodonti tedavisinin ne şekilde yapıldığından ziyade, sonucunda daha estetik ve daha sağlıklı bir görüntü elde edildiği kesinlikle söylenebilir. Çünkü bu tedaviler ile yamukluk, çapraşıklık gibi anomaliler giderildiği gibi, hastayı rahatsız eden sorunlar da bir şekilde çözülmüş olmaktadır. Ortodonti tedavisi, ağız yapısından şikâyetçi olan herkes için lazımdır.

Koruyucu Ortodontik Tedavi

Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir.

Önleyici Ortodontik Tedavi

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.

Sabit Ortodontik Tedavi

Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte, böylece tamamen görünmez olabilmektedir (Lingual Ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif aygıt ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.