Mini İmplant




Mini implantlar Nedir?

Ortodontik diş bozuklularında tedaviye yardımcı olarak kullanılan vidalı diş şeklinde mini implant denir. Ortodontik implant lar,implantoloji alanından daha çok ortodontik tedavide kullanılır. implantolog sadece ortodontistin istediği yere istenilen açıda implant yerleştirmekle sorumludur.

Uygulama Alanları

Çıkması veya gömülmesi istenilen dişlerde, sağa ya da sola yatık olan dişlerin düzeltilmesinde, çene kemiğine çeşitli açılarla yerleştirilen ortodontik implant ile destek alınarak hem bozukluk giderilmiş olur hem de ortodontik implant sayesinde tedavi süresi kısalmış olur.

Uygulama

Herhangi bir cerrahi işlem yapılmaksızın istenilen yere uygun açıda ortodontik vidalı diş vidalanır.
Yay ya da ortodontik lastik yerleştirilmesine uygun olarak hazırlanmış vidalı diş kafa kısmı dışarıda bırakılır. (kemiğe tam gömülmez)
Ortodontik açıdan düzeltilmek istenen diş bir yay ya da lastik aracılığı ile implant a bağlanır.
Ortodontik implant sayesinde diş telleri ve braketle düzeltilmesi mümkün olmayan dişler istenildiği yönde kuvvetle çekilmiş olurlar.

Süre

Bilgi, beceri, tecrübe veTeknolojik olaraklarla tamamen dişsiz ağızlara dahi bir günde tüm vidalı dişlerin (12-14 implantı ) uygulayabilmekteyiz. Bazı durumlarda özellikle de hastaların konforu açısından cerrahi uygulama birkaç seansa bölünebilir. Vakaya göre değişmekle beraber 1 implant cerrahi olarak uygulama süremiz genlde 15 dk. dır. Standart vidalı diş uygulamasında vidalı dişlerin üzerine diş protezi yapmak için cerrahi aşamayı müteakip alt çenede 2-3 ay üst çenede 3-5 ay beklenmesi gerekir. Bunun sebebi vidalı dişler ile çene kemiği arasında sağlıklı bir kemik dokusu oluşumunun zorunlu olarak beklenmesidir. Yeterli süre geçtikten sonra protez aşamasında, vidalı dişlerin üzeri açılıp ölçüleri alınır. 2-3 seansta ve yaklaşık 1 haftada implant üstü protez yapılarak tedavi tamamlanır.