Kişiye Özel İmplant
Kişiye Özel İmplant Diş Nedir?

İmplant iki ana parçadan oluşmaktadır. İlki çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden vidalı diştir. İkinci parça ise implant ın içine vidalanan abutment dediğimiz üst parçasıdır. Abutmentler aşındırılmış diş formu verdirilerek üzerine kaplama diş yaptıgımız implant ın üst yapı parçalardır.

Genelde implant markaları, “abutment” ları çeşitli çap ve uzunluklarda standart olarak üretirler. Ancak bu çeşitli çap ve uzunluklar her insan için farklı ayrıntıda olan dişeti şeklini birebir taklit edemezler.

Kişiye özel abutment, implant ların açılarına, hastanın diş eti şekli ve çevre dokularıyla ilişkisine ve yapılacak kaplama dişe göre 3 boyutlu özel programlarla tasarlanan estetiği en üst seviyeye getirmek için titanyumdan üretilen kişiye özel implant üstü dayanaklardır.

Avantajları


* Hastanın diş eti şekline ve yapısına uygun bir şekilde tasarlandığı için daha estetik bir görünüm sağlarlarlar.
* Diş eti şekline göre üretim kaplama dişin altına yemek artıkları gibi istenmeyen maddelerin birikmesini engeller ve diş temizliğinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
* Yapılan dişin şekline göre yapıldığı için kuvvetlerin dengeli dağılımını sağlar ve vidalı diş başarı şansını ve ömrünü uzatır.

Dezavantajları

Standart İmplamtlara göre maliyetleri biraz daha yüksektir.

Uygulama Alanları

Standart implant yapılabilen tüm hastalarda kişiye özel implant uygulanabilmektedir.

Cerrahi Aşama

Cerrahi implant yerleştirme aşaması standart vidalı diş tedavisi ile aynıdır. Detaylar için implant tedavisi bölümünü inceleyebilirsiniz. Esas fark yapay diş üstüne kaplama yapılırken ortaya çıkmaktadır.

Protez Aşaması

İmplant veya birden çok implant üstünden ölçü alındıktan sonra uygun fabrikasyon bir abutmentı diş boşluguna adapte etmeye çalışmak yerine bizzat diş boşlugunun olduğu yerdeki dişetinin şekil ve kalınlığına göre, diş boşluğunun olduğu alanın tüm özellikleri göz önüne alınarak cad-cam sistemiyle o kişiye özel bir abutment yapılır.

* Röntgen çekilerek implantların kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.
* Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implant içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte implant dedektör kullanımı implant ın yerinin tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü almaya da izin verir.
* Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ila 5 gün beklenebilir.
* İlk seansta alınan ölçülere göre kişinin diş eti ve ağız yapısına özel abutment yapımı laboratuarda gerçekleştirilir.
* Kişiye özel hazırlanmış abutmentlar altyapının hazırlandığı laboratuara gönderilir ve altyapı (metal, zirkonyum, vb.) abutmentlara uygun bir şekilde hazırlanır.
* Ölçüden sonraki seansta kişiye özel abutment ve alt yapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.
* Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.
* Porselen provasında sorun yoksa dişler geçici olarak yapıştırılarak bir süre kullandırılır.
* Protez ve kaplama kullanımında bir sorun yoksa kalıcı yapıştırma yapılır. Sorun oluşturduğu taktirde gerekli düzeltmeler yapılır.

Süre

Kişiye özel implant ta cerrahi aşama süresi standart implant tedavisindeki gibidir. Protez aşaması ise kişinin diş eti ve diş yapısına özel titanyum üst parça üretildiği için standart protez aşamasına göre biraz daha uzundur. Protez aşaması vakaya göre 5 ila 8 günde tamamlanmaktadır.

Kliniğimizde çoğunlukla kullandığımız kişiye özel Innova implantlarının genel özellikleri

Innova implant Fransa’da üretilmekte kişiye özel implant üst parça (abudment) şekillendirme işlemleri Türkiye’de yapılmaktadır.

Platform switcing sayesinde implant vidalanan üst parça olan abutment’ın implant platform çapını tamamen kapsaması sağlanır. Bu sayede kemik kaybı azalır, yumuşak doku ve implant üzerindeki istikrar daha iyi sağlanır.

Konik bağlantı; İmplant ve Abutment arasındaki kuvvet dağılımını dengeler ve bakteri oluşumunu engeller.

hex bağlantı ile implant ve abutment arasındaki rotasyon engellenerek, doğru abutment konumlandırması sağlanır

kumlama işleminin ardından özel asit kullanılıp pürüzlendirilen implant yüzey yapısı, kısa sürede ve kalıcı olarak çene kemiğine güvenli ve sağlıklı bağlantı sağlar.